کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان چیست ؟

کامپوزیت دندان در حقیقت ماده نسبتا محکمی است که به منظور اصلاح رنگ و یا فرم بر روی دندان ها قرار می­ گیرد. کامپوزیت دندان دارای ماندگاری طولانی مدتی است و قابلیت ترمیم مجدد را نیز دارد. زیبایی دندانها از جمله مواردی است که به سبب ایجاد اعتماد به نفس در شخص باید مورد توجه قرار گیرد. نمود زیبایی دندانها به واسطه لبخند زدن آشکار می ­شود. لبخند خود عاملی مهم برای تاثیر­گذاری در مخاطبین قلمداد می­ شود. استفاده از کامپوزیت دندان می­تواند اعتماد به نفس افراد را در زمان وجود آسیب در دندانها به سبب رفع نگرانی­ های ظاهری افزایش دهد.

اهمیت شکل ظاهری دندانها به واسطه فرم­دهی به لبها و تاثیر آن بر چهره در ایجاد روابط بسیار حائز اهمیت است. آرایش نامناسب و غیر طبیعی دندانها در دهان می­ تواند موجبات کاهش اعتماد به نفس در فرد را سبب شود. این موضوع به شکل موثری در ایجاد روابط، شخص را دچار تزلزل می ­نماید.

یکی از راهکارهای حل مشکل دندانهای پوسیده، شکسته و ترک خورده استفاده از مواد کامپوزیت دندان می­باشد. این ماده بصورت خمیری است که پزشک با استفاده از آن اقدام به ترمیم دندانهای بیمار می ­نماید.

ونیر کامپوزیت دندان

ونیر کامپوزیت دندان نوعی کامپوزیت است که پزشک برای پر کردن شکستگی و یا پر کردن فواصل دندانی از آن استفاده می­ نماید. این کامپوزیت به واسطه همرنگی با دندان بیشتر برای ترمیم دندانهای جلویی و در معرض دید استفاده می­شود.

استفاده از ونیر کامپوزیت دندان برای انجام کارهای زیبایی در سطح گسترده ­ای انجام می ­پذیرد. در اکثر موارد به لحاظ عدم نیاز به تراش دندان استفاده از ونیرکامپوزیت دندان  بدون آسیب به ساختار دندان توسط پزشک صورت می­گیرد. از این روش در بسیاری منابع به عنوان داندانپزشکی سریع یاد می­شود. ونیر کامپوزیتها از طریق تابش امواج نوری سفت می­شوند و به تدریج هماهنگ با رنگ سطح دندانی مجاور قرار می­گیرند.

عدم وجود تخلخل در بافت ونیرکامپوزیت دندان و امکان استفاده از فن­آوری پولیش و نیز مواد لایه برداری برای افزایش سطح صیقلی دندان سبب شده است که در سطح گسترده­ای از این مواد در جهت زیبایی دندانها استفاده شود.

در بسیاری از موارد دندان افراد به واسطه عدم رعایت بهداشت فردی خراب نمی­ شود؛ بلکه به واسطه بروز حوادثی اتفاقی نظیر برخورد ضربه و یا گیرکردن جسمی سخت همچون استخوان قسمتی از دندان می­ شکند. در بسیاری از این مواقع می ­توان از ونیر کامپوزیت دندان برای رفع مشکل به وجود آمده بهره­ جست.

استفاده از ونیر کامپوزیت دندان در مواقعی که به صلاح دید پزشک باعث بروز اشکال در عملکرد دهان و فک گردد، منع شده است و بهتر است توسط روش های جایگزین نسبت به درمان اقدام شود.

مزایای استفاده از ونیر کامپوزیت دندان

آسیب های دندانی و در راس آن پوسیدگی از شایع ­ترین بیماری های رایج در کشور است  که می­ تواند کیفیت زندگی افراد را بصورت مستقیم تحت تاثیر قرار دهد. شیوع پوسیدگی دندان در 80% بزرگسالان و 50% کودکان گزارش گردیده است. این موضوع می­ تواند از لحاظ شیوع درد و ایجاد حالات روانی، ایجاد عفونت و ناتوانی در انجام امور روزمره به سلامت جامعه آسیب برساند.

کامپوزیت های نسل جدد می توانند نیازهای درمای و زیبایی بیمار را به خوبی برطرف کنند.

برای درمان سیاه ­شدگی؛ شکستگی، تصحیح فواصل بین دندانی روش های علمی متعددی وجود دارد اما دو روش استفاده از ونیر کامپوزیت دندان و نیز استفاده از لمینت سرامیکی بیشترین کاربرد را دارند. در بیشتر مواقع بیماران از تفاوتهای موجود بین این دو روش آگاهی ندارند.

باید توجه داشت که در روش لمینت سرامیکی الزاما عملیات تراش توسط پزشک صورت می­گیرد و بعد از عمل قالب گیری، قالبها برای ساخت به لابراتوار دندانپزشکی ارسال می­شوند، پروسه درمان از این طریق حدود دو الی سه هفته زمان می­برد. این قالبها توسط چسب مخصوص بر روی دندان آسیب دیده بعنوان پوشش محافظتی قرار می­گیرد.

عموما در استفاده از ونیر کامپوزیت دندان به تراش کمتری نسبت به لامینت نیاز دارد، البته در برخی از موارد جهت ونیر کامپوزیت و حتی لامینت نیازی به تراش دندان وجود ندارد، ونیر کامپوزیت در یک جلسه انجام می شود و نیازی به معطلی های لابراتواری ندارد.

زمان لازم برای درمان توسط ونیرکامپوزیت دندان برای هرفک حدود 5 ساعت می­باشد، درمان از طریق ونیرکامپوزیت به هیچ عنوان عوارضی نظیر التهاب لثه و نیز ایجاد بوی بد دهان را ندارد. در صورت استفاده از مواد اولیه و ترکیبات اصلی ونیر کامپوزیت دندان به هیچ عنوان دچار تغییر رنگ نمی­شوند.

برای حفظ کیفیت رنگ ونیر کامپوزیت دندان توصیه می­شود بیمار در فواصل زمانی حداقل یکساله برای انجام عملیات پولیش و جرم گیری به دندانپزشکی مراجعه نماید. مراجعه­ دوره ­ای این امکان را فراهم می­آورد که در صورت نیاز به تصحیح در زیباسازی دندان اقدامات عملی صورت بگیرد. چراکه ونیر کامپوزیت دندان قابلیت ترمیم مجدد را دارد. ازاین جهت انتخاب این روش درمانی می ­تواند برای بیمار از لحاظ اقتصادی حائز اهمیت باشد. چرا که انتخاب روش های دیگر علاوه بر وقت­ گیر بودن و تحمیل هزینه ­های رفت­ و آمد متوالی، در صورت بروز اشکال قابلیت بازسازی ندارند و الزاما باید عملیات درمان بصورت مجدد صورت پذیرد.

در حال حاضر روش ونیر کامپوزیت دندان بعلت عدم نیاز به تراش ویا تراش حداقل درد ایجاد نمی کند و سریع ­بودن پروسه درمان، برای رفع نامنظمی­ های کوچک در دندان و نیز برای بستن فاصله­ های بین دندانی استفاده می­شود.

امروزه به دلیل مقرارت بین­ المللی در زمینه لزوم کاهش استفاده از جیوه، استفاده از کامپوزیت جهت ترمیم دندان نسبت به مواد خاصی چون آمالگام رو به افزایش است. دسترسی آسان و سریع به رزینهای کامپوزیت و تشابه ساختمانی آنها با بافت دندان یکی دیگر از دلایل این استقبال می­باشد.