مدت درمان و دوام ایمپلنت

انواع روش های جایگزینی یک دندان کشیدنی با ریشه غیر قابل بازسازی توسط ایمپلنت

روش همزمان ( Fresh socket )

روش معمول ( Conventional )

در این روش بلافاصله بعد از کشیدن دندان با ریشه باقیمانده به شرط وجود استخوان کافی و نبودن عفونت فعال ایمپلنت جایگزین می شود که البته احتمال شکست را نسبت به روش معمول که در ذیل توضیح داده می شود زیاد می کند.

در این روش ریشه یا دندان کشیده شده و بعد از ۲ تا ۳ ماه در یک استخوان سالم ایمپلنت قرار داده می شود که ایراد آن از دست رفتن زمان و حسن آن این است که نسبت به روش بالا روش مطمئن تری است، زیرا ایمپلنت در یک استخوان سالم قرار داده می شود.

چه کسانی نمی توانند از درمان ایمپلنت استفاده نمایند؟

  • افرادی که در مرحله Endstage بیماری های سیستمیک قرار دارند.
  • افرادی که داروهای ایمونوساپرسیومصرف می کنند.
  • افرادی که به علت کهولت سن نتوانند جراحی را تحمل کنند.
  • افراد با نقص سیستم ایمنی.

امروزه با پیشرفت های روز افزون در زمینه ایمپلنتولوژی اکثر افراد جامعه می توانند از این درمان بهره مند شوند.

مرکز ایمپلنت

مدت زمان درمان ایمپلنت

بطور معمول ایمپلنت بعد از جراحی در فک پایین (2) ماه و درفک بالا (۳) ماه بعد آماده پذیرش روکش می باشد، که در مواردی که نیاز به درمان های جانبی از قبیل:
پیوند استخوان و یا سینوس لیفت و … می باشد، گاهی تا (6) ماه افزایش می یابد.

 توجه

مدت زمان پروتز ( روکش ) از  3 هفته برای تک دندان، تا  1.5 ماه برای بازسازی کامل دو فک طول می کشد.

دوام ایمپلنت

 با توجه به اینکه این درمان در دنیا دارای سابقه 40 ساله می باشد، لذا گزارشات ارائه شده حاکی از این است که ایمپلنت درمانی است با دوام بالا که اگر درمان با اصول صحیح صورت پذیرد، بیمار از استخوان خوبی برخوردار باشد و بهداشت آن را در سطح بالا رعایت نماید وجهت ویزیت های دوره ای سالانه مراجعه نماید حداقل بیشتر از ۱۰ تا ۱۵ سال قابل استفاده می باشد.

امروزه میزان موفقیت ایمپلنت در دنیا بطور میانگین ۹۰ – ۹۵  ٪ می باشد.

درمان های جانبی در ایمپلنت

در مواقعی که استخوان فک شرایط لازم از قبیل قطر وطول مناسب برای پذیرش ایمپلنت استاندارد را نداشته باشد نیاز به درمان هایی از جمله پیوند استخوان به صورت Bone chips و یا Block استخوانی و همچنین درمان هایی از قبیل Sinus lift که شامل دو فرم Close و Open می باشد را پیدا می کند. این درمان ها علاوه بر جراحی ایمپلنت بوده و گاهی زمان پذیرش روکش بر روی ایمپلنت را تا 6 ماه به تعویق می اندازد. گاهی بدون این درمان های جانبی قرار دهی ایمپلنت امکان پذیر نیست.